LOADING

Type to search

Rallycrossowy Dywizjon 303 – polscy kierowcy w UK

Don Pablo 27 February 2019
Share

Blisko rok temu mieliśmy okazję pisać o poczynaniach polskich kierowców na Wyspach. Tak się składa, że Polacy zaczynają stanowić coraz większą siłę w brytyjskim rallycrossie. Sezon 2019 przynosi kolejne zmiany. Jarek Suchowiecki i Sławomir Wołoch pragną kultywować pamięć o Polakach walczących w Bitwie o Anglie w słynnym Dywizjonie 303. Suchowiecki wystartuje z symbolicznym numerem startowym #303 podczas pełnego sezonu Toyo Tires British Rallycross Championship.

Jarosław Suchowiecki – miłość do motorsportu pokona każdą granicę

Jarosław Suchowiecki to polski kierowca rajdowy i wyścigowy, pochodzący z Mazur. Przygodę z Motorsportem rozpoczął w 1999 roku, rywalizując w lokalnych rajdach (KJS). Osobiście kojarzymy go najbardziej z startów Mazdą 323, chociaż kierowca prowadził również Forda, czy BMW. W trakcie rajdowej przygody z początków XX wieku jego ścieżki krzyżowały się między innymi z Andrzejem Kleiną (III runda Mistrzostw Okręgu Olsztyńskiego PZM w Popularnych Wyścigach Górskich), Marianem Genstwą (Mistrzostwa Okręgowe Wyścigów Górskich) czy chociażby Krzysztofem Hołowczycem (2. Rajd Mazurskie Szutry 2002).

Mazda 323 / Bracia Suchowieccy / 2001 rok

W 2001 roku powstał pierwszy w Polsce tor szutrowy, później zorganizowano Ogólnopolskie Mistrzostwa w Wyścigach Szutrowych. To właśnie rywalizacja na luźnej nawierzchni przyniosła Jarkowi Suchowieckiemu trzy tytuły mistrzowskie! Kierowca nie stronił również od sukcesów w Wyścigach Górskich (podobnie jak jego ojciec). W 2004 roku kierowca odwiesił kask na hak, bowiem szara proza życia wskazała na inne priorytety. W 2010 roku kierowca wyemigrował do Wielkiej Brytanii i skupił się na sferze zawodowej. Jednak gdy raz złapiesz samochodowego bakcyla to siedzi on w tobie już na zawsze.

Sitroen Saxo VTS / Jarosław Suchowiecki

Dosyć niespodziewanie, w 2017 roku kontakt z kierowca nawiązał Tomasz Wielgosz, odnoszący sukcesy w brytyjskim rallycrossie. Zaproszenie na testy, możliwość zrobienia kilku okrążeń sprawiły mocniejsze bicie serca i wielki przypływ endorfin. Tym samym kierowca podjął dość spontaniczną decyzję o zakupie auta do rallycrossu. Parę telefonów, konsultacje z rodakami doprowadziły po kilku dniach do zakupu Citroena Saxo VTS. I tak przygoda z motorsportem zaczęła się na nowo! W debiutanckim sezonie BTRDA 2018 kierowca wystartował w klasie Production Car 1600, zajmując 3. Miejsce w klasyfikacji generalnej! Udało mu się wygrać rundę na Blyton Park Circuit oraz zgarnąć 2. miejsce na legendarnym torze Lydden Hill. Po 14 latach przerwy, kierowcy udało się stanąć na podium! To jedynie spotęgowało apetyt na więcej. Tym samym sezon 2019 przynosi masę nowości! Nowy samochód, nowy zespół, inna seria zawodów rallycross oraz kultywowanie polskiej historii poprzez symboliczny numer 303.

Smak Sukcesu / BTRDA Clubmans Rallycross Championship

Corehard Racing RX Team – Dywizjon 303

W sezonie 2019 Kierowca planuje start we wszystkich rundach Toyo Tires British Rallycross Championship w barwach nowego zespołu, łączącego 15 pasjonatów motorsportu o bardzo dużej wiedzy technicznej oraz mechanicznej. W skład zespołu wejdą: Tomek Wielgosz, Michał Łabędź. Głównym mechanikiem został Szymon Zatylny. Wstępny projekt obklejenia samochodu prezentuje się w następujący sposób:

Jarosław Suchowiecki #303 – Rallycrossowy Dywizjon 303

Kierowca pragnie podkreślać swoją więź z ojczyzną. Życie na obczyźnie bardzo często potęguje w ludziach poczucie nostalgii, empatii, silnego związania z swoim ojczystym krajem. Właśnie w tym patriotyzmie należy dopatrywać się przyczyny akcji, którą nazwaliśmy rallycrossowym dywizjonem 303. Polska flaga w korelacji z tym symbolicznym numerem będzie kultywować pamięć o losach polskich pilotów podczas wszystkich rund Rallycrossowych Mistrzostw Wielkiej Brytanii.
Losy Polaków na brytyjskich torach rallycross regularnie śledziliśmy na profilach Rallycross UK ” Poland Team”. Przez ostatni sezon mogliśmy obserwować tam poczynania Jarosława Suchowieckiego, Sławomira Wołocha, Krzysztofa Kozona, Michała Łabędzia przy wiernym wsparciu Tomasza Wielgosza. Nie można również zapominać o Robercie Potyrze, Tomaszu Marciniaku, Tomaszu Adamku oraz Adamie Trzonkowskim, którzy we wcześniejszych latach godnie reprezentowali biało-czerwone barwy.

Sławomir Wołoch BMW M3

Sławomir Wołoch startuje w Toyo Tires MSA British Rallycross Championship. Ma na swoim koncie wiele zwycięstw w klasie Hot Hatch. W ostatnich sezonach Sławek ścigał się za kierownicą Forda Fiesty RX w klasie Supermodified by pod koniec sezonu 2018 przesiąść się na BMW M3 (znane polskiej publice z popisów Pawła Melona). Krzysztof Kozon rywalizował w BMW Mini Rallycross Championship. Zapraszamy was do przesłuchania wywiadu Jarosława Suchowieckiego w Radiu PRL (Polskie Radio Londyn) na platformie soundcloud. Losy Polaka będziecie mogli śledzić na nowej stronie www.jesracing.co.uk oraz social mediach!

O losach i sukcesach Polaków w Brytyjskim Rallycrossie będziemy was na bieżąco informować! Sezon rallycrossowy w Wielkiej Brytanii rusza już 24 marca na torze Silverstone!

Don Pablo

Editor-in-chief of the Globalrallycross.com website. Rallycross fan, automotive enthusiast, Internet soldier and Social Media Ninja. Write articles, manage the website, run social media accounts, building the #WeAreRallycross community. A lawyer by profession, motorsport redactor by life.

  • 1

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Uzupełnij pola zaznaczone *

globalrallycross.com facebook globalrallycross.com youtube globalrallycross.com twitter  globalrallycross.com instagram
mail

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/slickquiz/php/slickquiz-front.php on line 59