LOADING

Type to search

Tags:

Wicik współpracuje ze Skorupskim – czy mają szansę na sukces?

Don Pablo 24 February 2019
Share

Marcin Wicik, Mistrz Polski Rallycross z 2007 roku, już jakiś czas temu zapowiadał powrót do rallycrossu. Informacje dotyczące swoich planów dozował bardzo oszczędnie w serii filmów Focus Build na kanale wiciklife. W ostatnim filmie zdradził, że nawiązał współpracę z Krzysztofem Skorupskim i firmą Automax Motorsport na sezon 2019. Czy ten duet ma szansę na sukces? Co jeszcze wiadomo o tym duecie i samochodzie? W jakich zawodach wystartują?

Marcin Wicik – powrót Mistrza Rallycross

O tym powrocie słyszeliśmy już wiele plotek. Teraz możemy być już prawie pewni, że ponownie zobaczymy Wicika na torach rallycrossowych w Europie. Tym razem poprowadzi on 600-konnego potwora Forda Focusa RX SuperCars. Marcin Wicik to polski konstruktor samochodów do motorsportu oraz profesjonalny kierowca. Poza tytułem Mistrza Polski Rallycross 2007 w najsilniejszej klasie, Wicik aż 5-krotnie sięgał po WiceMistrzostwo kraju i 3-krotnie zdobywał Puchar Polski Rallycross. Zaliczał starty na zagranicznych torach, rywalizując między innymi w Mistrzostwach Europy Rallycross. Młodsi fani motorsportu mogą kojarzyć go z budowy pierwszego samochodu dostawczego do driftu, który występował w programie Top Gear, serii The Hoonigan oraz na dziesiątkach imprez motorsportowych.

Marcin Wicik | wiciklife | Carcaine

Kierowca nie postanowił jeszcze w jakiej serii wystąpi. Współpraca z Automax Motorsport otwiera mu drzwi do rywalizacji w różnych seriach: Mistrzostwach Europy (Euro RX), Mistrzostwach Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ), czy ojczystej serii Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross. Pojawiały się także plotki dotyczące startu w nowej serii GRC Europe jednakże trzeba do nich podejść z bardzo dużym dystansem. Czas ucieka, do rozpoczęcia poszczególnych cyklów rallycross nie zostało już wiele czasu, więc możemy spodziewać się oficjalnej decyzji w niedalekiej przyszłości. Na pewno Was o tym poinformujemy! Jedno jest pewne – współpraca Wicik Motorsport i Automax Motorsport to mieszanka wybuchowa, która razem może zdziałać naprawdę wiele. Mamy tylko nadzieję, że kierowca nie zrezygnuje ze startów równie szybko jak zrobił to w sezonie 2018 inny powracający Mistrz – Jacek Ptaszek.

Krzysztof Skorupski – najlepszy polski kierowca rallycross w historii?

Od 2008 roku Skorupski regularnie zgarniał kolejne tytuły na krajowym podwórku, w ramach Mistrzostw Polski Rallycross oraz Pucharu Polski Rallycross. Zaczynał od klasy narodowej, by w 2011 roku przesiąść się na Super 1600 i zgarnąć od razu Mistrzostwo Polski. W 2011 roku wystartował również w Mistrzostwach Europy, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Mało? Wygrał także rywalizację w Pucharze Europy Strefy Centralnej w klasie Super 1600. Po zakończeniu sezonu Międzynarodowa Federacja Samochodowa przyznała mu tytuł „Talentu Roku”.

Krzysztof Skorupski | World RX 2014 Round 2 Lydden Hill (McKlein)

W 2012 roku, kierowca nie zwalniał tempa. Zaliczył pełen sezon Euro RX (10/10 rund), który zakończył tytułem WiceMistrza Europy! W 2013 roku, Krzysztof Skorupski zaangażował i przyczynił się do reaktywacji rallycrossu w Polsce poprzez organizacje cyklu Rallycross Cup.

W 2014 roku, wystartował w Mistrzostwach Świata Rallycross, w najmocniejszej klasie SuperCars, za kierownicą Citroena DS3 T16. Kierowca dołączył do LD Motorsports by z Liamem Doranem i Darekiem Tohillem reprezentować zespół Monster Energy RX World Team. Niestety kierowcę nie opuszczały problemy natury technicznej. Największym sukcesem w World RX okazało się 4. miejsce w klasie SuperCars podczas finlandzkiej rundy Mistrzostw Świata w 2014 roku.

2014 FIA World RX | Round 1 | Montalegre RX | Krzysztof Skorupski (McKlein)

Kilka lat temu, Skorupski zrezygnował ze startów w rallycrossie i zaangażował się w rozwój własnego, profesjonalnego serwisu do motorsportu – Automax Motorsport. Chociaż zważając na zaplecze jakim dysponują, serwis to mało powiedziane! Z resztą, liczby mówią same za siebie. W Oponeo MPRC 2018 mogliśmy oglądać trzech kierowców startujących z zespołu Automax Motorsport. Zdobyli oni aż 4 tytuły, wygrywając 10 z 11 półfinałów oraz 5 z 7 rund w jakich startowali! Zeszłoroczne sukcesy Pawła Melona i Radosława Raczkowskiego to najlepsza wizytówka dla tego zespołu. W końcu walka o tytuł mistrzowski w klasie SuperNational toczyła się pomiędzy tymi dwoma kierowcami jeszcze podczas ostatniej rundy MPRC 2018! Czy Wicik podąży ich ścieżką? Czy współpraca z Automaxem to przepis na sukces? Specjalnie dla nerdów, ekipa Skorupskiego przygotowała bardziej szczegółową grafikę:

Mechaniczna Pomarańcza – Ford Focus RX SuperCars

W końcu doszliśmy do części, która wiele osób interesuje najbardziej. Co to za samochód? Z serii Focus Build dowiedzieliśmy się, że Wicik dysponuje dwoma samochodami Ford Focus RX. Wedle informacji do których dotarła nasza redakcja, pierwszy z samochodów został zbudowany przez Michaela Jernberga we współpracy z Larsem Larssonem. Za budowę karoserii odpowiedzialny był Ingvar Gunnarsson Motorsport. Serce auta to Cosworth 2.0 Turbo, dostarczony przez Juliana Godfreya. Na jego podstawie, Automax Motorsport zbudował kolejny, identyczny egzemplarz.

Samochód zyskał nazwę: Mechaniczna Pomarańcza, nawiązującą do charakterystycznej barwy samochodów Wicika. Nie znamy jeszcze projektu obklejenia ani finalnej formy wizualnej samochodu. Nie wiemy również czy oba samochody będą pomarańczowe. Wciąż wiele rzeczy pozostaje pod znakiem zapytania. Jednak czy współpraca takich nazwisk jak Skorupski i Wicik nie jest skazana na sukces? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach oraz na naszym profilu na facebooku! Dla bardziej dociekliwych zostawiamy film:

Tags:
Don Pablo

Editor-in-chief of the Globalrallycross.com website. Rallycross fan, automotive enthusiast, Internet soldier and Social Media Ninja. Write articles, manage the website, run social media accounts, building the #WeAreRallycross community. A lawyer by profession, motorsport redactor by life.

  • 1

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Uzupełnij pola zaznaczone *

globalrallycross.com facebook globalrallycross.com youtube globalrallycross.com twitter  globalrallycross.com instagram
mail

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/slickquiz/php/slickquiz-front.php on line 59