LOADING

Type to search

Tags:

VI runda Oponeo MPRC w pigułce – część 1

Don Pablo 8 September 2019
Share

Zawody w Słomczynie były bardzo przekrojowe. Podczas sobotnich kwalifikacji królowała ładna pogoda, podczas gdy niedziela była już deszczowa. Na półfinałach i finałach opadów nie było, jednakże tor był już mocno zlany deszczem. Nie brakowało ostrej walki, akcji bok w bok, czy (niestety) kolizji i awarii. Zapraszamy Was na krótki raport z walki w Słomczynie w ramach VI Rundy Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross 2019.

Gacek króluje w Słomczynie – klasa SuperCars

Zmagania w SuperCars zaczęły się bardzo burzliwie. Już w trakcie sesji treningowej doszło do kolizji Dariusza Topolewskiego i Tomasza Kuchara. Kierowca Oponeo Motorsport opuszczał jokera przysłonięty chmurą kurzu i nie zauważył auta Tomka, które jechało tradycyjną nitką toru. W konsekwencji mechanicy mieli sporo pracy przed doprowadzeniem auta do użytku na pierwszą sesję kwalifikacyjną. Niestety Fiesta WRX nie była gotowa na Q1, co otworzyło szansę do punktowania innym kierowcom. Napędzany myślą o przedwczesnym zakończeniu sezonu, Tomasz Kuchar, jechał bardzo pewnie swoje kwalifikacje. Zwyciężył wszystkie spośród swoich wyścigów, wykręcając najlepsze czasy w klasie. Na tylnym zderzaku siedział mu Marcin Gagacki, który wykręcał drugie czasówki. Panowie Topolewski, Cywiński i Staniszewski z dżentelmeńską kulturą wymieniali się trzecią pozycją.

Niedziela przyniosła już inną aurę. Deszczowa pogoda sprawiła, że każdy najmniejszy kontakt mógł się zakończyć tragicznie. Szczególnie, że żaden z kierowców nie miał zamiaru odpuszczać. W czwartym biegu kwalifikacyjnym mieliśmy odcinek z serii ,,Złapać Kuchara”. Najpierw swoich sił próbował Marcin Gagacki, który za kontakt z Mistrzem został ukarany dyskwalifikacją. Tomek jednak nie odpuszczał, chociaż jego samochód tracił kolejne elementy podczas jazdy po torze. Ostatecznie Peugeot stracił koło po kontakcie z Maciejem Cywińskim i dalsza rywalizacja była po prostu niemożliwa. Tyczy się to również półfinałów i finałów, bowiem nie było realnej szansy na naprawę samochodu. Trzymamy kciuki żeby z autem i przede wszystkim zdrowiem QHRa było wszystko dobrze. W swoich półfinałach zwyciężali Marcin Gagacki i Zbyszek Staniszewski. Ostatecznie do wielkiego finału zakwalifikowali się: Gagacki, Topolewski, Cywiński, Staniszewski, Otto i Peterlejtner (jedyny reprezentant SuperCars Light). Jak pewnie wiecie, to kierowca Volkswagena Polo stanął na najwyższym miejscu podium (5:10.741).

Skąd kara dla Otto?

Skąd kara dla Otto? | Kodixfoto

Pierwotnie otrzymaliśmy informację, że Mikołaj Otto otrzymał karę 5 sekund i minimalnie zwyciężył nad Darkiem Topolewskim. Z czasem pojawiła się jednak kara dodatkowa (łącznie 11 sekund kary) w następstwie której Mikołaj wylądował na piątej pozycji a miejsca na pudle uzupełnili Topolewski i Cywiński. Jak to było z tą karą? Nie ma co wieszać psów na zawodnikach Oponeo Motorsport. Otto został ukarany karą 5 sekund w trakcie wyścigu, natomiast dalsza kara (6 sekund) wynikała z protestów złożonych przez innych zawodników, dotyczących innej sytuacji na torze z udziałem Staniszewskiego i Cywińskiego. Kontakt Mikołaja z Cywińskim miał doprowadzić do uderzenia Staniszewskiego (ciąg przyczynowo-skutkowy), co w konsekwencji zakończyło się (po proteście) ukaraniem kierowcy Mitsubishi Lancera. Chwilę później nasz niezawodny Kodixfoto złapał ujęcie powyżej.

Marcin Gagacki wygrywa w Słomczynie

Marcin Gagacki wygrywa w Słomczynie

Litwinowicz, Berdys, Mazurkiewicz, Halk – każdemu po trochu w SuperNational

W kwalifikacjach każdemu z tych panów podwinęła się noga. Warunki pogodowe, awarie, bądź niespodziewane incydenty drogowe miały duży wpływ na rywalizację. Najważniejsze pozostawały jednak umiejętności, których panom akurat nie brakuje. Ukłony dla Halka za waleczną postawę i poradzenie sobie lepiej od konkurencji z warunkami panującymi na torze w klasie SuperNational+2000. Michał Kuna nie ukończył dwóch kwalifikacji a załapał się na trzeci stopień podium tej klasy pojemnościowej. Po środku znalazł się Daniel Krzysiak, z jego pięknym BMW E36 RX.

Robert Mazurkiewicz najlepszy w SN-2000

Robert Mazurkiewicz | VI Runda Oponeo MPRC 2019 | Kodixfoto

Klasę SN-2000 zdominował Robert Mazurkiewicz, który mimo nieukończenia Q4 odsadził rywali na przeszło 7 sekund w finale. Robert Dąbrowski jechał równo ale ,,równo” to za mało na najwyższe miejsce na pudle. Cieszy trzecia pozycja Jakuba Iwanka, który padł ofiarą kolizji torowej w Q2. Na szczęście auto udało się przywrócić do stanu umożliwiającego konkurencyjną jazdę. Świetnie zmagania w SN1600 rozpoczął Krists Valters, który ukończył Q1 z pierwszym wynikiem czasowym. Ostatecznie zakończył rywalizację w klasie poza podium. W drugiej kwalifikacji do głosu doszedł Rafał Berdys, kontynuując dobrą jazdę już do samego końca zawodów. Piękne, znaczne zwycięstwo w finale nad drugim Łukaszem Nagrabą i trzecim Jakubem Kowalczykiem.

Łukasz Zoll - Frankenstein - VI Runda Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross 2019

Łukasz Zoll, SuperNational+2000

Damian Litwinowicz toczył zaciętą walkę z Robertem Mazurkiewiczem w finale grupy samochód SuperNational. Panowie mierzyli się najpierw ze sobą w półfinale A, gdzie lepiej poradził sobie kierowca Automax Motorsport. W finale pierwszy metę przekroczył Damian i to on wraca do domu z pucharem za pierwsze miejsce (nie żeby Robert wracał z pustymi rękoma). Miejsce na podium dopełnił Halk, który prowadził indywidualny bój z Kristsem Valtersem o trzecie miejsce. Bardzo ładnie podczas całych zawodów zaprezentował się Łukasz Zoll. Powrót do Frankensteina wyszedł mu chyba na dobre (chociaż bez miejsca na pudle).

#WeAreRallycross

Tags:
Don Pablo

Editor-in-chief of the Globalrallycross.com website. Rallycross fan, automotive enthusiast, Internet soldier and Social Media Ninja. Write articles, manage the website, run social media accounts, building the #WeAreRallycross community. A lawyer by profession, motorsport redactor by life.

  • 1

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Uzupełnij pola zaznaczone *

globalrallycross.com facebook globalrallycross.com youtube globalrallycross.com twitter  globalrallycross.com instagram
mail

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/slickquiz/php/slickquiz-front.php on line 59