LOADING

Type to search

Polacy w Mistrzostwach Europy RX

Don Pablo 26 March 2021
Share

Aktualna sytuacja polskiego rallycrossu nie wygląda zbyt dobrze. Wewnętrzne spory, prowizoryczne kalendarze skazane na zmiany, łudzenie zawodników nitką rallycrossową w Poznaniu, kłótnie wyrzucające MotoPark Tor Toruń z kalendarza. To tylko wierzchołek góry lodowej dopełnionej dodatkowo rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce. Nie wiadomo jak sytuacja będzie się rozwijać. Wiadomo natomiast, że nie zobaczymy kilku topowych rallycrossówek w MPRC 2021. Wywodzący się z Bydgoszczy – Marcin Wicik, Dariusz Topolewski oraz Marcin Gagacki ogłosili ostatnio swoje starty w Euro RX. Miało to miejsce w przeciągu ostatniego tygodnia i już kilka kwestii zdążyło ulec zmianie. Najważniejszą z nich jest kalendarz. Nic jednak dziwnego – poprzedni kalendarz pochodzi jeszcze z ubiegłego roku. W między czasie zdążył się zmienić promotor i sytuacja epidemiologiczna w całej Europie.

Marcin Wicik w Euro RX

Marcin Wicik w Euro RX

Kolejna ciekawa zmiana dotyczy nazewnictwa poszczególnych klas. Tradycyjna nazwa SuperCars została zastąpiona RX1, natomiast rywalizacja S1600 zyskała nazwę RX3. Ciężko ocenić tę zmianę na plus, bowiem może być ona mocno myląca. Chociaż to wrażenie może wynikać z moich przestarzałych nawyków i przyzwyczajeń.

Marcin Wicik wraca do rywalizacji w Europie

Jako pierwszy starty w Mistrzostwach Europy 2021 ogłosił Marcin Wicik na swoim kanale YouTube. Kierowca Focusa RX przedstawił własną ocenę aktualnej sytuacji organizacyjnej Mistrzostw Polski Rallycross. Wszystko wskazuje na to, że MPRC 2021 będzie ograniczone do rywalizacji na torze Autodrom Słomczyn, tak jak miało to miejsce w poprzednim sezonie.

Marcin porusza w filmie bolączki organizacyjne sezonu 2021 i zapowiada swoje starty w Europie. Co prawda, w filmie bazuje jeszcze na poprzedniej wersji kalendarza. Z informacji jakie uzyskaliśmy wynika jednak, że zmiana kalendarza nie wpływa na jego decyzję. Jeśli tylko zawody się odbędą i nie będzie drastycznych restrykcji w ruchu transgranicznym to zawodnik zamelduje się we wszystkich czterech rundach Euro RX. Serwisem auta zajmie się zespół Radosława Fortuny – Pro Racing.

,,Nie ma szans na rywalizację w Poznaniu w roku 2021. Nie będziemy się także ścigać w Toruniu bo dwie osoby się nie dogadały. Mimo, że tor ma homologację i może zostać oddany do użytku po kosztach. Jeżeli zawody w sezonie 2021 mają wyglądać jak Puchar Toru Słomczyn to mnie tam nie będzie. Dobra wiadomość jest taka, że wybieram się na Mistrzostwa Europy.” – powiedział Marcin Wicik.

Oponeo Motorsport wraca do ścigania po rocznej przerwie

Pozytywną niespodziankę sprawili kibicom również Dariusz Topolewski oraz Marcin Gagacki, którzy ogłosili wczoraj swoje starty w Europie. Rezygnacja z funkcji promotora rodzimego cyklu nie oznacza, że zostawili oni w niebycie swoją pasję i zaangażowanie w rallycross. Zawodnicy Oponeo Motorsport dysponują w swojej stajni dwoma, topowymi SuperCarsami – Fordem Fiestą RX oraz Volkswagenem Polo RX. Polskim fanom rallycrossu nie trzeba przedstawiać tych aut i potencjału jaki w nich drzemie.

#4 Dariusz Topolewski | SuperCars | Rallycross Toruń 2019

#4 Dariusz Topolewski | SuperCars | Rallycross Toruń 2019

Kierowcy Oponeo Motorsport nie wykluczają również gościnnych startów w poszczególnych rundach MPRC. Nie zdradzają jednak na ten moment o które rundy chodzi. Dariusz Topolewski podkreślił, że starty w rallycrossie są dla niego wspaniałą odskocznią od codzienności i nagrodą za ciężką pracę wkładaną w rozwój swojej firmy. W social mediach można było również obserwować prace nad Volkswagenem Polo, które prowadził Marcin Gagacki oraz zaprzyjaźnione mu serwisy. Wszystko wskazuje na to, że panowie są gotowi do rywalizacji na najwyższych obrotach!

Automax Motorsport i Radosław Raczkowski kontynuują walkę w S1600

W ostatnich latach jedynymi reprezentantami Polski w Rallycrossowych Mistrzostwach Europy byli zawodnicy Automax Motorsport, dowodzonej przez Krzysztofa Skorupskiego. Nie zabraknie ich również w sezonie 2021. Szczególnie, że Radosław Raczkowski już niejednokrotnie udowadniał swoje świetne tempo w Skodzie Fabii. Poprzedni sezon został strasznie ograniczony przez sytuację epidemiologiczną, pozostawiając spory niedosyt. Trzymamy kciuki za to żeby w sezonie 2021 była okazja do pokazania pełni potencjału!

Pod znakiem zapytania stoi na ten moment start Kuby Wyszyńskiego. W zawodach FIA CEZ zobaczymy natomiast Pawła Melona oraz Roberta Dąbrowskiego.

,,Na tą chwilę planujemy wystartować z Radkiem Raczkowskim, który już w zeszłym roku pokazał, że jest w stanie walczyć o top 6. Natomiast nie jest jeszcze pewne czy w Euro RX wystartuje także Kuba Wyszyński. Na razie z niecierpliwością czekamy na rozwój sytuacji epidemiologicznej. W Mistrzostwach Europy Strefy Centralnej wystartują za to Paweł Melon oraz Robert Dąbrowski.” – Krzysztof Skorupski

Kuba Wyszyński RX

Kuba Wyszyński RX

Z jednej strony możemy odczuwać smutek związany z tym, że nie zobaczymy tych samochodów w pełnym sezonie Mistrzostw Polski. Z drugiej strony – może rozpierać nas duma na taką reprezentację w Europie. Nic się nie dzieje jednak bez powodu. Ciężko się dziwić decyzji kierowców SuperCars, gdy w Polsce mają perspektywę jazdy tylko na jednym torze. Ile można?

Wiele zależy jednak od sytuacji epidemiologicznej oraz potencjalnych obostrzeń. Na starty zawodników pracuje wiele osób – spotterzy, mechanicy, członkowie zespołów. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na kwarantannę, która może zostać wymuszona przepisami prawa poszczególnych krajów. Przed zawodnikami czeka parę miesięcy przygotowań – fizycznych, mechanicznych oraz organizacyjnych. Trzymamy kciuki by wszystkie starty odbyły się zgodnie z planem.

Kalendarz Mistrzostw Europy Rallycross 2021

Organizator wprowadził rozgraniczenia poszczególnych rund. Na niektórych z nich będą jeździły wszystkie auta, na innych Mistrzostwom Świata będzie towarzyszyć europejska rywalizacja S1600. Najskromniej prezentuje się kalendarz 600-konnych SupeCars rywalizujących w Euro RX – zaplanowane są cztery rundy.

Kalendarz Euro RX 2021

Kalendarz Euro RX 2021

Zawody: RX1 (SuperCars)
1. runda (2-4 lipiec) Höljes, Szwecja
2. runda (3-5 wrzesień) Lohéac, Francja
3. runda (18-19 wrzesień) Ryga, Łotwa
4. runda (9-10 października) Spa-Francorchamps, Belgia

Zakończyliśmy działalność, portal nadal jest na sprzedaż. Nie mogliśmy jednak zostawić bez słowa naszych rodaków, ruszających na podbój europejskich torów!

Tags:
Don Pablo

Editor-in-chief of the Globalrallycross.com website. Rallycross fan, automotive enthusiast, Internet soldier and Social Media Ninja. Write articles, manage the website, run social media accounts, building the #WeAreRallycross community. A lawyer by profession, motorsport redactor by life.

  • 1

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Uzupełnij pola zaznaczone *

globalrallycross.com facebook globalrallycross.com youtube globalrallycross.com twitter  globalrallycross.com instagram
mail

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/slickquiz/php/slickquiz-front.php on line 59