LOADING

Type to search

Tags:

Ostatnia prosta MPRC 2020

Don Pablo 24 October 2020
Share

W dniu dzisiejszym, rozpoczęła się ostatnia runda Mistrzostw Polski Rallycross 2020. Ostatnia szansa na zdobycie cennych punktów i przeważenie szali zwycięstwa na swoją stronę. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną w Polsce, jak i całej Europie, zawody zostały rozegrane bez udziału publiczności, z zachowaniem rygorystycznych zaleceń sanitarnych. Na dobrą sprawę do ostatniego momentu nie było pewności, czy zawody się w ogóle odbędą. Było to jednak możliwe dzięki determinacji osób zaangażowanych w organizację zawodów oraz istnienie całego cyklu Mistrzostw Polski. Do rywalizacji finalnie przystąpiło 78 zawodników.

Zbyszek Staniszewski vs Kuba Przygoński

Staniszewski na prowadzeniu / Ex-Baumanis SuperCar

Staniszewski coraz bliżej Mistrza

Do zmagań w klasie SuperCars zgłosiło się 3 kierowców. Pojedynek o tytuł Mistrza Polski rozgrywa się pomiędzy Zbigniewem Staniszewskim (Ford Fiesta RX) a Kubą Przygońskim (Peugeot 208 RX). Pomiędzy panami przed rozpoczęciem rundy była zaledwie 3-punktowa różnica (odejmując najsłabszy rezultat). Nic nie był. o jeszcze przesądzone. Na zawody w Słomczynie przyjechał również Czech, znany z Mistrzostw Europy, Aleš Fučík (Volkswagen Polo RX). Do zawodów zgłosiło się także 5 kierowców klasy SuperCars Light. Walka o tytuł mistrzowski miała się rozegrać pomiędzy Maciejem Manejkowskim a Bartoszem Idźkowskim. Niejasna jest również sytuacja w walce o trzecie miejsce – różnica pomiędzy Piotrem Czekańskim a Robertem Czarneckim jest bardzo niewielka. Staniszewski zwyciężył dwa spośród trzech biegów kwalifikacyjnych. Należy jednak podkreślić, że za każdym razem przekroczył metę jako pierwszy. W dwóch wyścigach został ukarany karą 5 sekund (i automatyczną degradacją na drugą pozycję), z czego jedna z tych decyzji została cofnięta przez ZSS. Przygońskiemu zostały zaledwie 2-3 wyścigi by przerwać dobrą passę Staniszewskiego.

Pechowo sezon zakończył Maciej Manejkowski. Kierowca charakterystycznego Lancera EVO X zdobył najlepszy czas w swojej klasie podczas Q1. Niestety jego auto została zmasakrowane w drugim biegu kwalifikacyjnym przez czeskiego kierowcę, który nie ustąpił pierwszeństwa na wyjeździe z jokera. Uszkodzenia były na tyle poważne, że dotknęły również klatki bezpieczeństwa i wyeliminowały Maneya z dalszej rywalizacji. Skorzystał na tym Bartosz Idźkowski, który jest o krok od wywalczenia tytułu Mistrza Polski w klasie SuperCars Light. Na ostateczne rozstrzygnięcie pozostaje nam poczekać do jutra. Pewne jest natomiast zdobycie 3. miejsca klasy SuperCars w sezonie 2020 przez Marcina Wicika. Kierowca Focusa RX może dorzucić kolejny Vice-Mistrzowski tytuł do swojej kolekcji. Liczymy, że będziemy mogli oglądać dwa 600-konne Fordy również w przyszłym sezonie.

SuperNational / 4. runda MPRC 2020

SuperNational / 4. runda MPRC 2020

Castoral czy Litwinowicz?

Do walki w grupie SuperNational zgłosiło się 19 zawodników. Tytuł mistrzowski w tej klasie nadal nie jest rozstrzygnięty. Szansę na zdobycie pierwszego miejsca ma zarówno Roman Castoral, jak i Damian Litwinowicz. Czech nie wystartował w jednej rundzie przez co nie może pozwolić sobie na najmniejsze błędy. Pierwsza kwalifikacja padła łupem Litwinowicza. W dwóch kolejnych triumfował kierowca Opla Astry OPC. Walka o trzecie miejsce rozgrywa się pomiędzy Łukaszem Tyszkiewiczem a Robertem Dąbrowskim. Do zawodów zgłosiło się także kilku zagranicznych kierowców. Jednym z nich jest Jos Sterkens, Mistrz Europy w Rallycrossie, który prowadzi klasycznego Escorta MK1. Miło jest oglądać naszych belgijskich i czeskich przyjaciół na rundach Mistrzostw Polski. Bardzo cieszy również start takich zawodników jak Alan Wiśniewski, czy Jakub Iwanek.

Roman Castoral RX

Roman Castoral RX

Liderzy 4. rundy po sobocie
SN1600: Jakub Kowalczyk
SN-2000: Roman Castoral
SN+2000: Damian Litwinowicz

Sukces reprezentantów RWD Cup

Tytuł mistrzowski w klasie tylnonapędowych beemek zapewnił sobie już na poprzedniej rundzie Łukasz Światowski. Udało mu się obronić tytuł Mistrza Polski w trzech pierwszych rozdaniach. Kolejni w tabeli plasują się Michał Kidawa, Mariusz Szczepański, Maciej Kula i Paweł Konecki. Klasa RWD Cup jest bardzo przewrotna, sytuacja w tabeli potrafi odmienić się diametralnie po jednym wyścigu. Pierwszą kwalifikację zwyciężył Grzegorz Łazarewicz. W dwóch kolejnych triumfowali Kidawa i Dąbrowski. Bardzo dobra odpowiedź Dąbrowskiego na problemy w Q1 zakończone nieukończeniem wyścigu. W trakcie dnia pojawiła się również informacja dotycząca zdobycia tytułu mistrzowskiego w klasyfikacji zespołów przez ekipę DC Team Race and Rally, wielkie brawa za świetną organizację teamu w tym roku.

Bardzo ładnie w trakcie dzisiejszej rywalizacji prezentowali się również Hubert Sągal i Maciej Kula, którzy zajmują kolejno drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji 4. rundy po pierwszym dniu zmagań.

Konrad Wróbel blisko tytułu

Aktualnym liderem Mistrzostw Polski Rallycross w klasie SC Cup jest Konrad Wróbel. Jest on również głównym faworytem w walce o zwycięstwo w całym sezonie. Na zawody w Słomczynie nie przyjechał Szymon Jabłoński, piastujący drugą pozycję. Ta decyzja może go kosztować miejsce na podium tego sezonu! Nastąpiła jednak kolizja terminów i Szymon musiał wybrać mniejsze zło. Na ostatniej rundzie nie ma również Bartłomieja Mireckiego, który miał w zasięgu 3, a nawet drugie miejsce. Jak rywalizacja wyglądała w sobotę? Dwie pierwsze biegi kwalifikacyjne zwyciężył Konrad Wróbel, prowadząc pod kwalifikacjach. W Q3 zwyciężył Michał Wrzosek. Robert Kabat dzięki stabilnej jeździe plasuje się na trzeciej pozycji. Maksym Guranowski zajmuje na ten moment 12 miejsce i powalczy jutro o start w półfinale, a może i finale. Liczymy na powtórkę z poprzedniego sezonu!

Seicento Cup / 4. runda MPRC 2020

Seicento Cup / 4. runda MPRC 2020

Mateusz Koselski jedzie po swoje!

Sytuacja w CrossKartach jest bardzo gorąca! Gdyby sezon został zakończony po trzech rundach to mielibyśmy dwóch Mistrzów Polski (z tożsamą liczbą punktów) oraz jednego Vice-Mistrza. Mowa tutaj o Mateuszu Koselskim oraz Adamie Bougsiaa. Wszystko zatem musi rozstrzygnąć się w ten weekend! Trzecie miejsce w tabeli sezonu zajmuje Robert Mazurkiewicz, który sprzedał niedawno swojego CrossKarta. Do rywalizacji przystąpił z nieco słabszym sprzętem, który na początku tego dnia odmawiał posłuszeństwa. Sytuacja unormowała się jednak w porę i oglądaliśmy Roberta w dwóch biegach kwalifikacyjnych.

Mateusz Koselski / CrossKart

Mateusz Koselski / CrossKart

Sobota została zdominowana przez Mateusza Koselskiego, który coraz bardziej przybliżył się do tytułu Mistrzowskiego. Jego główny rywal w walce o Mistrza musiał zadowalać się drugim miejscem. Chociaż w drugim biegu kwalifikacyjnym różnica pomiędzy nimi wyniosła zaledwie pół sekundy. Dobre tempo prezentuje również Maciej Laskowski, który nie odpuszcza do samego końca!

Warta odnotowania jest również dobra, koleżeńska atmosfera panująca wśród zawodników Crosskartów. Nie widać wśród nich niesportowego zachowania, co raczej wzajemne wsparcie i pomoc. Super postawa chłopaki!

Wyniki poszczególnych biegów możecie znaleźć na naszym facebooku oraz stronie motoresults. Autorem wszystkich zdjęć wykorzystanych w tym wpisie jest niezawodny Konrad Kodix Sieczkowski.

Tags:
Don Pablo

Editor-in-chief of the Globalrallycross.com website. Rallycross fan, automotive enthusiast, Internet soldier and Social Media Ninja. Write articles, manage the website, run social media accounts, building the #WeAreRallycross community. A lawyer by profession, motorsport redactor by life.

  • 1

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Uzupełnij pola zaznaczone *

globalrallycross.com facebook globalrallycross.com youtube globalrallycross.com twitter  globalrallycross.com instagram
mail

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/slickquiz/php/slickquiz-front.php on line 59