LOADING

Type to search

Tags:

Oponeo Rallycross 2020 pod znakiem zapytania

Don Pablo 17 April 2020
Share

Każdego dnia zewsząd docierają do nas nowe informacje dotyczące koronawirusa. Dotyczą one liczby zachorowań, zgonów czy historii osób, którym udało się pokonać chorobę COVID-19. Wielu przedsiębiorców znalazło się w kryzysowej sytuacji, wyczekując na zmiany wprowadzane przez rządy poszczególnych państw. W dniu wczorajszym, tj. 16 kwietnia 2020 roku, przedstawiciele polskiego rządu zaprezentowali ,,plan odmrażania gospodarki“. Co ciekawe, dotyczy on również innych sfer naszego życia – takich jak rekreacja, czy chociażby wydarzenia sportowe. Jak ta sytuacja odnosi się do naszej rodzimej serii Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross 2020?

Runda w Słomczynie nie ma racji bytu – Oponeo Rallycross 2020

Pierwotnie, sezon MPRC 2020 miał się rozpocząć w weekend 25-26 kwietnia (za tydzień). Ze względu na bezpieczeństwo oraz obostrzenia prawne, runda została przełożona na 22-24 maja. Podczas gdy wiele innych serii odwołało cały sezon, bądź przesunęło zawody na drugą połowę 2020 roku, organizatorzy Oponeo Rallycross podeszli do sprawy dość spokojnie. Zapewne miało to na celu obserwowanie rozwoju sytuacji i wstrzymanie się od podejmowania pochopnych decyzji. Jednakże w obliczu nowych informacji, można wyjść z założenia, że majowa, inauguracyjna runda w Słomczynie się nie odbędzie.

Plan odmrażania gospodarki

Plan odmrażania gospodarki

Plan przedstawiony przez polski rząd zakłada ,,odmrożenie” wydarzeń sportowych dopiero w III Etapie. W dodatku przewidywane obostrzenia całkowicie wykluczają możliwość organizacji serii zawodów rallycross. Możliwa będzie jedynie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób, bez udziału publiczności. Niedość, że nie jest znana konkretna data wprowadzenia III etapu to niemożliwym jest zorganizowanie rundy rallycross ograniczając się do 50 osób. W samej klasie Seicento w ubiegłym sezonie startowało 34-44 zawodników na rundę. Nawet gdyby ograniczyć zawody do samej klasy SuperCars to liczba sędziów, organizatorów, służb medycznych potrzebnych do zorganizowania bezpiecznej rundy przekroczyłaby 50 osób. Warto również zaznaczyć, że runda Oponeo Rallycross 2020 w Słomczynie miała być jednocześnie rundą FIA CEZ, Mistrzostw Czech oraz Mistrzostw Słowacji, co automatycznie zwiększyłoby liczbę startujących zawodników.

#201 Roman Častoral #404 Damian Litwinowicz | SuperNational | Rallycross Toruń 2019

#201 Roman Častoral #404 Damian Litwinowicz | SuperNational | Rallycross Toruń 2019

Co z rundą w Czechach? – Oponeo Rallycross 2020

Kolejna, planowa runda przewidziana jest na 26-28 czerwca i ma się rozegrać na torze Autodrom Sosnova. Wedle aktualnie obowiązujących w Czechach przepisów występuje zakaz zgromadzeń i spotkań z udziałem powyżej 30 osób – dotyczy to również wydarzeń sportowych. Ponadto każda osoba przekraczająca granicę musi się poddać obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie (analogicznie do sytuacji w Polsce). Zaprezentowany został plan ,,odmrażania” Czech wedle którego od 8 czerwca możliwe będzie organizowanie imprez sportowych do 50 osób. Jest to regulacja analogiczna do tej, która ma pojawić się w Polsce w III Etapie. Wszystko wskazuje na to, że szansa na zorganizowanie rundy Oponeo Rallycross 2020 pod koniec czerwca w Czechach jest bardzo niska, coby nie napisać niemożliwa.

Czechy - odmrażanie gospodarki

Czechy – odmrażanie gospodarki

Czy sądzicie, że sezon Oponeo Rallycross 2020 w ogóle się odbędzie? Wszystko wskazuje na to, że nawet jeśli sezon rozpocznie się w lipcu/sierpniu to nie będzie on mógł być rozgrywany z udziałem publiczności. Możemy być pewni, że rundy w Autodromie Słomczyn i Sosnova się nie odbędą. Pozostaje nam czekać na oficjalne komunikaty ze strony organizatorów i informacje dotyczące reszty sezonu.

Jak polscy kierowcy radzą sobie z pandemią?

Popularnym treningiem wśród kierowców na całym świecie stała się wirtualna jazda w grze Dirt Rally 2.0. Wśród polskich kierowców, którzy korzystają z tego typu rozrywki znajdują się między innymi Krysztof Skorupski, Paweł Melon, Piotr “Czex” Czekański, Łukasz Światowski, Jakub Kowalczyk, Igor Sokulski, czy chociażby Rafał Berdys. Może w tych okolicznościach warto byłoby stworzyć wirtualne Mistrzostwa Polski Rallycross w Dirt Rally 2.0? Na podobne rozwiązania zdecydowano się w Mistrzostwach Świata, gdzie zwykli gracze mogą się zmierzyć z profesjonalnymi kierowcami w wirtualnym świecie. Poniżej film z jazdy Czexa po torze Estering!

Tags:
Don Pablo

Editor-in-chief of the Globalrallycross.com website. Rallycross fan, automotive enthusiast, Internet soldier and Social Media Ninja. Write articles, manage the website, run social media accounts, building the #WeAreRallycross community. A lawyer by profession, motorsport redactor by life.

  • 1

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Uzupełnij pola zaznaczone *

globalrallycross.com facebook globalrallycross.com youtube globalrallycross.com twitter  globalrallycross.com instagram
mail

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/slickquiz/php/slickquiz-front.php on line 59