LOADING

Type to search

Tags:

Konsekwentny Kuchar, podwójna korona Mazurkiewicza

Don Pablo 26 May 2019
Share

Słoneczny weekend w Słomczynie przyniósł nam masę emocji! Dobra organizacja (pomimo opóźnień), wysoki poziom, licznie zgromadzona publika. Dodatkowym plusem byli zagraniczni kierowcy, którzy będą wieść dobre nowiny w Europie. Niektórym nawet udało się wyjechać z pucharem! Naprawdę nie ma porównania z rokiem ubiegłym. Jest po prostu świetnie! Nie żeby w ubiegłym roku było źle. Co najwyżej bywało. 🙂

Tomasz Kuchar wraca na właściwe tory – SuperCars

Wygrana w trzech z czterech kwalifikacji, dominacja w półfinale i bezbłędna jazda w finale. To przepis na sukces w Słomczynie podług Tomka Kuchara! Mistrz Polski wygrywa pierwszą rundę w tym sezonie i chyba nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że na to zwycięstwo zasłużył.

Tomasz Kuchar najlepszy w Słomczynie | fot. Kodixfoto

Pech nadal towarzyszy Marcinowi Gagackiemu. Spośród wszystkich kwalifikacji, co najwyżej dwie może uznać za udane. Szczególnie Q3 w którym wystrzelił jak z procy, zostawiając za sobą na starcie Kuchara i resztę stawki. Później trzymał równe tempo i dowiózł najlepszy wynik kwalifikacji. Jak się później okazało – zwycięstwo w jednej kwalifikacji był jego największym osiągnięciem w Słomczynie. Wielka szkoda, bo awaria w półfinale nie była jego winą. Złośliwość rzeczy martwych.

Dariusz Topolewski był drugi po kwalifikacjach oraz drugi w swoim półfinale. Myśleliśmy, że dowiezie (co najmniej) drugie miejsce w finale. Tak się jednak nie stało. Po błędzie na pierwszym łuku (za który został ukarany ostrzeżeniem) znajdował się na 5. pozycji. Zaczęła się walka z czasem i rywalami. Pierwszą ofiarą jego Fiesty padł Paweł Żeromiński. Później udało się wyprzedzić Aloisa Hollera i tym samym zgarnąć trzecie miejsce! Wielkie brawa za nieustępliwość!

Maciej Cywiński był w ten weekend pod dużą presją. Dwie wygrane rundy z rzędu, rosnące napięcie po stronie jego rywali. Grunt to robić swoje z gazem wciśniętym w podłogę. Kwalifikacje zakończył na 4. miejscu, by później sięgnąć po zwycięstwo w półfinale B. Finał stał już pod znakiem pościgu za Kucharem, gdzie zabrakło trochę szczęścia. Drugie miejsce, cenne punkty i spadek na 2. miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu. Jedno musimy Wam przyznać. Maciej jest przesympatycznym człowiekiem z trzeźwym spojrzeniem na sytuację. Naprawdę daje wiele do rallycrossowego spektaklu, jaki dzieje się na torze. Z zagranicznych kierowców w stawce SuperCars startował Alois Holler, który również pokazał się z dobrej strony. Zawodnik zajmował trzecie miejsce po kwalifikacjach, jednak w finale dał się wyprzedzić Topolewskiemu.

Alois HOLLER | Ford Fiesta SuperCar (fot. Kodixfoto)

W SuperCars Light ogromnego pecha mieli Piotr Czekański i Michał Peterlejtner. Pierwszy z nich nie zakwalifikował się do finału a drugi nie ukończył drugiego półfinału. Wielka szkoda, bo prezentowali się w weekend naprawdę dobrze. Byliśmy przekonani, że po zwycięstwo w rundzie sięgnie Robert Czarnecki jednakże ostatecznie znalazł się na drugim stopniu podium. Maciej Manejkowski wykorzystał jego potknięcie i nie oddał prowadzenia (chociaż różnica wynosiła mniej niż pół sekundy). Mariusz Szczepański zajął trzecie miejsce.

SuperCars Light

Robert Czarnecki (fot. Kodixfoto)

Mazurkiewicz, Wiśniewski, Struensee – Trzej Królowie SuperNational

Robert Mazurkiewicz miał świetny początek zawodów i jeszcze lepszy koniec. Nie wszystko układało się po jego myśli, bowiem nie ukończył swojego wyścigu w Q2. Po czterech kwalifikacjach zajmował zaledwie 7. miejsce. Później było już tylko lepiej! Wisienką na torcie jest z pewnością zwycięstwo w finale SuperNational. Drugie miejsce zgarnął Martin Šindelek, jego Peugeot 207 był potwornie szybki!

Mazurkiewicz SuperNational-2000

Udany weekend Roberta Mazurkiewicza (fot. Kodixfoto)

Trzecie miejsce, rzutem na taśmę, zgarnął Rafał Berdys. Do ostatniego zakrętu toczył on bój z Łukaszem Tyszkiewiczem i Jakubem Iwankiem, który finalnie zakończył się na podium zawodów. Rafał otrzymał również nagrodę Fair Play za uczciwą rywalizacje w poprzedniej rundzie.

Do rywalizacji w Oponeo Mistrzostwach Polski Rallycross powrócił Alan Wiśniewski. Gdy tylko zobaczyliśmy go w padoku to wiedzieliśmy, że pokaże klasę! Po kwalifikacjach znajdował się na drugim miejscu w SuperNational 1600 oraz na trzecim miejscu w grupie SuperNational. Później było już tylko lepiej (przynajmniej w SN 1600). Zawodnik zakwalifikował się do finału, gdzie po świetnym starcie nie oddał prowadzenia do samego końca. Trzecie miejsce w SN1600 wywalczył Jakub Kowalczyk.

Alan Wiśniewski zwycięża w klasie SuperNational 1600 (fot. Kodixfoto)

W tytule piszemy o podwójnej koronie Mazurkiewicza, bowiem poza zwycięstwem w grupie SuperNational, stanął on również na najwyższym stopniu podium klasy pojemnościowej SN-2000. Z resztą, drugie miejsce zgarnął Martin Sindelek – panowie mieli sporo okazji do współzawodnictwa w ten weekend. Jakub Iwanek zakończył zmagania na trzecim miejscu.

W klasie SuperNational+2000 najlepiej radził sobie Dawid Struensee. Po kwalifikacjach zajmował pierwsze miejsce i nie oddał go już do końca zawodów, pewnie zwyciężając w finale. Przewaga nad rywalami była naprawdę spora! Damian Litwinowicz i Łukasz Zoll nie ukończyli swoich półfinałów., tracąc cenne punkty. Wojciech Trala zajął drugie miejsce a Michał Kuna był trzeci. Rywalizacja rozgrywała się głównie pomiędzy drugim a trzecim miejscem, bowiem przewaga Bydgoszczanina była naprawdę spora.

BMW SuperNational+2000 Struensee

Dawid Struensee zwyciężył w klasie SuperNational+2000 | fot. Kodixfoto

Bez niespodzianek w RWD Cup i SC Cup

Może trochę przesadziliśmy z tym brakiem niespodzianek. Ostateczni zwycięzcy rund w tych dwóch klasach to aktualni Mistrzowie Polski Rallycross. Łukasz Światowski osiągnął najlepszy rezultat w dwóch biegach kwalifikacyjnych, co wystarczyło do objęcia prowadzenia po kwalifikacjach. Potem przyszła pora na wygrany półfinał i bezwzględny finał. Drugie miejsce w finale zajął Karol Wyka, który siedział na tylnym zderzaku Białego Drania przez cały wyścig. Okazji do wyprzedzenia zwyczajnie nie było.

Biały Drań w tylnonapędowym BMW klasy RWD Cup

Łukasz Światowski (fot. Kodixfoto)

Bardzo ładnie w ten weekend zaprezentowali się Jerzy Bieńkowski i Paweł Konecki. Reprezentant Oponeo Motorsport znalazł się poza podium zawodów ale prezentował bardzo równą jazdę we wszystkich swoich biegach. Natomiast zawodnik DC Team Rallycross pomimo pecha w czwartej kwalifikacji, stopniowo odrabiał straty. W finale startował z ostatniej linii a udało mu się przebić na trzecie miejsce! Oto chodzi! Życzyliśmy Beacie Borowicz tego żeby 13tka nie przyniosła jej pecha w zawodach, jednak właśnie na tej pozycji zakończyła ona walkę w Słomczynie.

Łukasz Grzybowski w pierwszej kwalifikacji osiągnął czwarty czas. Później było już monotonnie… Najlepszy rezultat w pozostałych kwalifikacjach, pierwsze miejsce w klasie po kwalifikacjach, zwycięstwo w półfinale i znaczna przewaga nad rywalami w finale. Krzysztof Mencel był piąty po kwalifikacjach, sam do końca nie wierzył w swój sukces. W rezultacie zajął drugie miejsce i wskoczył na trzecie miejsce klasyfikacji generalnej tego sezonu! Ten rezultat powinien dać mu dodatkowego kopa na kolejne rundy. Szymon Jabłoński był drugi po kwalifikacjach, trzeci w swoim półfinale i startował z P5 w finale. Ostatecznie zakończył rywalizację na trzecim miejscu, chociaż różnica była naprawdę niewielka – 0,3 sekundy! Maksym Guranowski zakończył zawody ze zwichniętą nogą i 21. miejscem w klasie. Na Toruń (rodzimy tor) powróci silniejszy, tego jesteśmy pewni!

Maksym Guranowski (fot. Kodix)

Zachęcamy Was do przejrzenia postów na naszym Facebooku. Znajdziecie tam relację z każdego etapu zawodów, opatrzoną komentarzem i zdjęciami. Jeśli chcecie przeżyć te zawody jeszcze raz, bądź zobaczyć jak sytuacja rozwijała się przez weekend to będzie najlepszy sposób! Dzięki wielkie Kodixfoto za zdjęcia oraz dla wszystkich osób, które razem z nami przeżywali emocje w Słomczynie.

Tags:
Don Pablo

Editor-in-chief of the Globalrallycross.com website. Rallycross fan, automotive enthusiast, Internet soldier and Social Media Ninja. Write articles, manage the website, run social media accounts, building the #WeAreRallycross community. A lawyer by profession, motorsport redactor by life.

  • 1

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Uzupełnij pola zaznaczone *

globalrallycross.com facebook globalrallycross.com youtube globalrallycross.com twitter  globalrallycross.com instagram
mail

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/slickquiz/php/slickquiz-front.php on line 59