LOADING

Type to search

Tags:

Oponeo wycofało się z MPRC

Don Pablo 6 August 2020
Share

W dniu dzisiejszym do Polskiego Związku Motorowego wpłynęło pismo zgodnie z którym Oponeo wycofało się z roli promotora Mistrzostw Polski Rallycross. W skrócie mówiąc: Oponeo nie będzie już zajmowało się organizacją oraz promocją serii MPRC. Bardziej uważni obserwatorzy mogli zauważyć, że w ostatnim czasie nie były podejmowane żadne ruchy ze strony (byłego już) promotora. Coś niedobrego wisiało w powietrzu już od pewnego czasu, jeszcze zanim pojawił się kryzys związany z koronawirusem. Nikt jednak nie spodziewał się tego, że promotor wycofa się z serii na 10 dni przed startem pierwszej rundy! Naprawdę ciężko wytłumaczyć dlaczego stało się to tak nagle, bez żadnego uprzedzenia… Jest to co najmniej nieeleganckie zachowanie. Chociaż wartym podkreślenia jest fakt, że Oponeo ,,zapewnia finansowanie inaugracyjnej rundy sezonu 2020 zgodnie z zapisami umowy“. Warto również zaznaczyć, że wycofane zostały zgłoszenia kierowców Marcina Gagackiego i Dariusza Topolewskiego do 1. rundy zawodów, które planowane są na 15-16 sierpnia. Nie wiadomo, czy panowie powrócą do serii w roli zawodników. Z naszych informacji wynika, że na ten moment ich auta nie są w odpowiednim stanie technicznym by wystartować w zawodach. Chociaż oficjalnym uzasadnieniem jest zagrożenie epidemiologiczne związane z rosnącą zachorowalnością na COVID-19 w Polsce.

#4 Dariusz Topolewski #2 Marcin Gagacki | SuperCars | Rallycross Toruń 2019

#4 Dariusz Topolewski #2 Marcin Gagacki | SuperCars | Rallycross Toruń 2019

Nie wiadomo również, czy podejmowane będą jakieś kroki prawne w związku z decyzją o wycofaniu się z roli promotora. Nie znamy bowiem zapisów umowy jaka łączyła Oponeo i Polski Związek Motorowy. Nie można także wykluczyć powództw cywilnych ze strony samych kierowców gdyby ta sytuacja wpłynęła na organizację Mistrzostw. Coś nam się wydaje, że te 10 dni przejdzie do historii – podobnie jak 20 sekund kary dla Mikołaja Otto. Takiej absurdalnej sytuacji nie było chyba nigdy w całej historii polskiego motorsportu. A absurdów w polskim motorsporcie nigdy nie brakowało.

Czy Mistrzostwa Polski Rallycross 2020 są zagrożone?

Kierowcy, kibice, wszyscy fani polskiego rallycrossu! Bez obaw! Polski Związek Motorowy bierze odpowiedzialność na swoje barki. PZM zapewnił nas, że zawody rangi Mistrzostw Polski Rallycross się odbędą. Istnieje tylko jedna okoliczność, która może zagrozić organizacji serii MPRC. Zawody się nie odbędą jedynie jeśli polski rząd zakaże organizacji tego typu imprez w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Aktualny wzrost liczby zachorowań stwarza niestety takie niebezpieczeństwo. Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, którą należy poruszyć. Na tę chwilę stan techniczny MotoPark Tor Toruń pozostawia wiele do życzenia. Konieczne są pewne modyfikacje i naprawy – w tym odbudowa procedury startowej na toruńskim torze. W najgorszym wypadku wszystkie cztery rundy odbywać się będą na Autodromie Słomczyn. Nie ma jednak co wyprzedzać faktów. Informacja jest naprawdę świeża i wszyscy musimy się z nią zmierzyć. Na tę chwilę cała nadzieja i odpowiedzialność spoczywa na Polskim Związku Motorowym i Automobilklubie Rzemieślnik.

Ford Focus RX vs Ford Fiesta WRX

Marcin Wicik #51 Focus RX | Dariusz Topolewski #4 Fiesta WRX

Będziemy próbować współpracować z PZMotem w zakresie przekazywania wszelkich informacji i komunikatów dla kierowców i kibiców. Czyli po prostu robić to, co robiliśmy od samego początku naszej działalności. Pamiętajcie również, że na ten moment za organizację dwóch rund MPRC 2020 odpowiedzialny jest Automobilklub Rzemieślnik do którego możecie kierować wszelkie zapytania dotyczące Mistrzostw. Możecie również pisać bezpośrednio do nas, będziemy starali się pozyskiwać dla Was potrzebne informacje.

Coś się kończy, coś się zaczyna…

Na początku organizacją Mistrzostw Polski Rallycross zajmował się Polski Związek Motorowy. Później za organizacje każdej rundy odpowiedzialne były Automobilkluby właściwe dla lokalizacji danego toru. Z czasem pojawiały się próby ratowania tego sportu. Mieliśmy krótki epizod PRX, a później pałeczkę przejęło Oponeo. Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować panu Dariuszowi Topolewskiemu za to, że podniósł polski rallycross z kolan. Ogromne pieniądze, zaangażowanie, czas, masa pracy na pewno nie poszły na marne. Wyrazy uznania za to, co udało się osiągnąć przez ostatnie sezony! Dziękujemy! Aktualnie mamy w Polsce ponad 100 czynnych kierowców rallycrossowych, którzy nie dadzą umrzeć tej dyscyplinie. Organizacją będą zajmować się właściwe Automobilkluby we współpracy z PZMotem. Warto w tym momencie rozważyć również inny aspekt…

Coś się kończy, coś się zaczyna. Aktualny Mistrz Polski Rallycross Tomasz Kuchar zakończył swoje starty z obroną tytułu w sezonie 2019. Jego auto odkupił Jakub Przygoński, reprezentujący niezwykle silny Orlen Team. Istnieje zatem promyk nadziei na to, że promotorem serii w przyszłości zostanie właśnie Polski Koncern Naftowy. Są to jednak na tę chwilę jedynie nasze dywagacje i zwerbalizowane nadzieje. Jedno jest pewne. Rallycross w Polsce nie umrze! Z roku na rok było widać progres, mamy naprawdę świetnych zawodników i kibiców. Jedne drzwi się zamykają ale inne się otwierają. Będziemy na bieżąco informować was o rozwoju wydarzeń.

Tags:
Don Pablo

Editor-in-chief of the Globalrallycross.com website. Rallycross fan, automotive enthusiast, Internet soldier and Social Media Ninja. Write articles, manage the website, run social media accounts, building the #WeAreRallycross community. A lawyer by profession, motorsport redactor by life.

 • 1

2 Comments

 1. Zamiast zajaca 11 September 2020

  Jezu jakie bzdury. A to nie jest tak ze Gagacki zdefrałdował kase ?
  Bo jakos ten kto to pisal, to chyba specjalista od PR i lizania sie po dupie.
  Podniesli polski rallycross z kolan ? Krotki epizod z PRX ?
  A plonace tiry ? a teksty “bedziemy placic zawodnikom zeby nie startowali jesli to nie my bedziemy organizowac ”
  w takiej atmosferze podnosili z kolan rallycross panowie z oponeo.

  Reply
  1. Don Pablo 12 September 2020

   Dzięki za komentarz. Przyznam szczerze, że nie mam doświadczenia w ,,lizaniu się po dupie”.
   Jeżeli masz jakieś inne informacje to zapraszamy do kontaktu przez maila, chętnie poznamy twój punkt widzenia.
   Pozdrowionka!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Uzupełnij pola zaznaczone *

globalrallycross.com facebook globalrallycross.com youtube globalrallycross.com twitter  globalrallycross.com instagram
mail

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/slickquiz/php/slickquiz-front.php on line 59