LOADING

Type to search

E-RX1 – polski elektryczny samochód do rallycrossu

Don Pablo 10 July 2018
Share

Bez względu na umiłowanie do jednostek spalinowych i sceptyczne podejście do pojazdów napędzanych baterią nie podlega wątpliwości fakt, że przyszłość należy do samochodów elektrycznych. Możemy zaobserwować tę tendencje w europejskich standardach prawotwórczych, jak i motorsporcie. W końcu od 2020 roku World RX ma być zdominowany przez pojazdy elektryczne. Wydawałoby się, że Polska w tym temacie dopiero raczkuje. Nic bardziej mylnego! E-RX1 jest tego najlepszym dowodem. Zacznijmy jednak od początku…

Elektryczny rallycross - E-RX1

E-RX1 przed testami

Początki projektu – Elimen Logistic

Już jakiś czas temu mieliśmy okazję usłyszeć o pierwszym, elektrycznym samochodzie opartym o strukturę kompozytową, w całości zaprojektowanym i wyprodukowanym w Polsce. EVC-Motors w współpracy z Politechniką Warszawską oraz Politechniką Łódzką utworzyli pojazdy E-VN1, E-VN2, E-VN3 o różnych wariantach zabudowy oraz baterii.

Twórcy zapewniają, że przejechanie 100 km tymi innowacyjnymi pojazdami dla logistyki będzie łączyło się z kosztami rzędu 7 zł. Bateria ma umożliwić przejechanie 100 km, 150 km lub 300 km zależnie od wybranego wariantu. Ładowność na tę chwilę nie może przekraczać 800 kg. Pojazdy Elimen Logistic napędzają bezszczotkowe silniki w technologii BLDC o mocy 14.9 kW.

Poza rozwiązaniami użytkowymi, Elimen poszło o krok dalej, skupiając również uwagę na motorsporcie samochodów elektrycznych. Projekty, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się całkowitą abstrakcją rodem z komiksów science fiction, wcielane są aktualnie w życie. Za innowacje na światowym poziomie możemy zatem uznać rallycrossowe E-RX1 skonstruowane przez ekipę Elimen Racing.

E-RX1 podbije elektryczny rallycross?

Charakterystyczny przód Forda – E-RX1

Kilka informacji technicznych. Samochód bazuje na seryjnym Fordzie. E-RX1 przyspiesza do 100 km/h w mniej niż 4 sekundy, podobnie jak Zonda C12. Osiąga moc maksymalną 440 KM przy wadze własnej 1150 kg. Dysponuje napędem RWD lub 4×4. Maksymalny moment obrotowy silnika to 350 Nm, przy blisko dziesięciokrotnie większym momencie obrotowym zespołu napędowego. Jest to wynik naprawdę imponujący. Nie ma jednak porównania do aut w klasie SuperCars o wyższej mocy silnika i większym przyspieszeniu. W warunkach miejskich, bateria ma pozwolić na przejechanie 250 km. Odmiennie ma się sprawa w warunkach torowych, gdzie bateria umożliwi 15 minut jazdy. Proces ładowania (12 minut) oraz wymiany jest naprawdę krótki, co pozwala na zachowanie ciągłości np. na zawodach. Nie mieliśmy jeszcze okazji oglądać E-RX1 w akcji jednak na papierze wygląda to całkiem solidnie.

Elimen Racing Bateria

Bateria w E-RX1

Za konstrukcje samochodu E-RX1 odpowiada wiele wyspecjalizowanych podmiotów, takich jak Carlex Design, czy NRG Project. Sam zespół Elimen Racing opiera się na trzech głównych filarach – Przemysławie Rozmysłowiczu zarządzającym projektem, Danielu Śliwce odpowiedzialnym za projektowanie mikroprocesorowych układów elektronicznych, w tym układów szybkiego ładowania oraz Leszku Kuzaju – utytułowanym polskim kierowcą rajdowym, startującym w przeszłości również w rallycrossie.

Co ciekawe – zespół Elimen Racing zapowiada utworzenie pierwszej na świecie ligi Rallycrossu elektrycznego – jeszcze przed startem ligi światowej! Nie wiemy jednak czy uda im się przyciągnąć konkurencyjne projekty. Bardzo chętnie zobaczylibyśmy prezentacje tego samochodu podczas jednej z rund Oponeo MPRC 2018 czy chociażby pojedynczy przejazd na torze.

#WeAreRallycross

Zdjęcia i informacje zaczerpnięte z elimen.pl

Tags:
Don Pablo

Editor-in-chief of the Globalrallycross.com website. Rallycross fan, automotive enthusiast, Internet soldier and Social Media Ninja. Write articles, manage the website, run social media accounts, building the #WeAreRallycross community. A lawyer by profession, motorsport redactor by life.

  • 1

1 Comments

  1. Przemo 12 September 2018

    Zapraszamy w najbliższy weekend na Tor w Słomczynie 🙂

    Samochód będzie prezentowany podczas eliminacji Oponeo Rallycross oraz prawdopodobnie będziemy mieli możliwość zaprezentowania go podczas krótkich jazd testowych.

    Reply

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Uzupełnij pola zaznaczone *

globalrallycross.com facebook globalrallycross.com youtube globalrallycross.com twitter  globalrallycross.com instagram
mail

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/slickquiz/php/slickquiz-front.php on line 59